Witamy na naszej stronie!

Akcje rosną czekając na Fed

W atmosferze oczekiwania na środę, amerykańscy inwestorzy skupywali akcje. Na rynku walutowym wyraźne spowolnienie, z objawami zdenerwowania. Podobnie było na rynku ropy.

Czekając na dzisiejsze posiedzenie Fed, inwestorzy w USA zdołali wyciągnąć indeks DJIA na rekordowo wysoki poziom, czyli 19953.75 pkt. Wzrosty odnotowano też na pozostałych indeksach, w tym SP500. Na rynku forex obyło się bez większych zmian, których zakres dla eurodolara nie przekraczał -0.2%. Z niezdecydowaniem mieliśmy również do czynienia na rynku ropy, gdzie cena dla WTI wzrosła o 0.17%, podczas gdy cena Brent spadła o 0.36%. W Polsce tymczasem złoty umacniał się, a kursy indeksów giełdowych zyskiwały.

Przed dzisiejszym posiedzeniem Fed inwestorzy otrzymają też serię danych makro. Poznaliśmy już dane z Japonii gdzie zarówno indeks Tankan jak i produkcja przemysłowa wypadły gorzej od prognoz. Przed nami dane z brytyjskiego rynku pracy oraz produkcja przemysłowa ze strefy euro. Decyzja Fed będzie ogłoszona o godzinie 20:00, natomiast konferencja odbędzie się poł godziny później.

usdtry14122016r

Umocnienie dolara było szczególnie widoczne w ostatnich tygodniach w Turcji, której władze robią dziś wszystko, aby ratować kurs liry tureckiej. Rynek otarł się o górne ograniczenie kanału wzrostowego na 3.55. Wsparciem są teraz okolice 3.4. Wskaźnik RSI jest już mocno wykupiony. Możliwa jest zatem konsolidacja na obecnych poziomach, nie przekraczając 3.6. Trend wzrostowy zostanie zachwiany dopiero po zejściu w okolice 3.3.

Sylwester Majewski

Comments are closed.