Witamy na naszej stronie!

Ceny ropy testują wsparcie

Dzień po wyczekiwanej decyzji Fed rynki walutowe trawiły najnowsze wieści. Dolar ponownie znajdował się pod presją. Spadały też ceny ropy, podczas gdy w Warszawie akcje biły rekordy.

Zgodnie z prognozami Fed poniósł główną stopę procentową. Rynki najwidoczniej nie otrzymały wyczekiwanej zapowiedzi wystarczająco wielu dalszych podwyżek stóp. Zaraz po decyzji dolar mocno stracił na sile. W czwartek natomiast mocne wzrosty zawitały na rodzimy parkiet giełdowy. Indeks WIG20 zyskał ponad 2.4%, osiągając nowe szczyty. Świetnie wypadły dane makroekonomiczne o polskim bilansie płatniczym. Natomiast banki Anglii oraz Szwajcarii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Dziś również czekają na nas dane z polskiego rynku, które mogą przełożyć się na kondycję głównego indeksu giełdowego. Dowiemy się jak kształtowała się produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. W pierwszym przypadku oczekuje się wzrostu o 2.8%, natomiast w drugim o 8.55%. Dane o produkcji przemysłowej opublikowane zostaną też w USA. Zza oceanu napłyną też dane o nastrojach amerykańskich konsumentów.

usoil17032017r

Ostatnie spadki na rynku ropy sprowadziły ceny tego surowca do bardzo istotnego wsparcia. Na wysokości 48$(WTI) znajduje się poziome wsparcie, ale również linia trendu wzrostowego. Wszystko wyglądałoby ładnie gdyby nie wskaźnik RSI. Zszedł poniżej poziomu 50, sugerując co najwyżej boczną konsolidację. Możliwe jest jednak zejście w okolice poziomu 42$, gdzie biegnie środkowa linia dużego kanału wzrostowego. Ewentualne wzrosty nie powinny przekroczyć pułapu 53$.

Sylwester Majewski

Comments are closed.