Witamy na naszej stronie!

Dziś bez USA

Środa była dniem pełnym napięć na rynku walutowym. Ponownie w centrum uwagi był dolar amerykański. Na giełdach za oceanem mieszane nastroje, podczas gdy WIG20 zdołał zakończyć dzień na plusie.

 Na dzień przed Świętem Dziękczynienia w USA dolar znalazł się pod presją. Inwestorów skłaniały do wyprzedaży doniesienia z ostatniego posiedzenia Fed. Okazuje się, iż jego przedstawiciele zaniepokojeni są poziomem inflacji, a właściwie jej brakiem. To oczywiście oznacza, iż o następne podwyżki stóp procentowych w USA będzie trudno. Taki rozwój wypadków nie jest korzystny dla wartości dolara, dlatego też amerykańska waluta znajdowała się wczoraj pod presją.

Dane makroekonomiczne jakie wczoraj publikowano za oceanem miały niejednoznaczny charakter. Słabiej wypadły dane o zamówieniach fabrycznych, za to lepiej przedstawiały się doniesienia z rynku pracy. Dziś amerykańskie rynki są zamknięte, więc spokojniejszy handel odbywać się będzie pod dyktando wydarzeń europejskich. Za nami jest już poranna publikacja PKB dla gospodarki Niemiec(zgodnie z prognozami). Dominować będą dane PMI. Poznamy też protokół z posiedzenia EBC.

Umocnienie euro odbija się też na kondycji rynku EUR/PLN. Na wykresie tej pary widzimy, iż cena zbliża się do pierwszego, istotnego wsparcia na 4.20. Kolejne jest dopiero na 4.17.  Wskaźnik RSI ciągle znajduje się poniżej pułapu 50punktów, nie dając bykom nadziei na odbicie. Do tymczasowego zatrzymania spadków potrzebne byłoby pokonanie poziomu 4.25.

Sylwester Majewski

Comments are closed.