Witamy na naszej stronie!

Eurodolar zaatakuje 1.20?

Dolar pozostawał wczoraj w defensywie. Szczególnie mocno tracił względem swego kanadyjskiego konkurenta. Rynki metali prezentowały się słabo, a ceny ropy nieznacznie wzrosły. 

Rafinerie amerykańskie wracają do pracy po szkodach jakie wyrządził huragan Harvey, co też przełożyło się na optymizm inwestorów rynku energii. Główne indeksy giełdowe w USA odnotowały niewielkie wzrosty. Tymczasem w Polsce główny indeks WIG20 ponownie odnotował niewielkie spadki, utrzymując się jednak powyżej pułapu 2500 pkt. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z prognozami pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Zaskoczył inwestorów natomiast Bank Kanady, podwyższając główną stopę procentową o 25pb. Decyzja ta posłała kurs USD/CAD daleko na południe, na ponad dwuletnie minima.

Czwartkowy kalendarz makroekonomiczny będzie mocno napięty, co powinno przełożyć się na zwiększoną zmienność rynkową. Za nami są już dane z Niemiec, gdzie produkcja przemysłowa nie uległa takiej poprawie jak oczekiwano. Za kilka godzin poznamy też dane o tempie wzrostu PKB w strefie euro. Kluczowe będzie jednak posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a szczególnie konferencja, która ma mieć miejsce o 14:30. Nie oczekuje się zmiany poziomu oprocentowania.

Eurodolar kolejny raz zbliżył się do bariery 1.20. Zapewne podjęta zostanie próba ataku. Wskaźnik RSI pokazuje jednak, iż bardzo łatwo będzie o załamanie trendu i wywołanie spadków po ewentualnej euforii. Jeśli do tego dojdzie, to wsparcia mamy kolejny dopiero na 1.17, 1.15 i 1.13. Wiele może wyjaśnić się po dzisiejszej konferencji EBC.

Sylwester Majewski

Comments are closed.