Witamy na naszej stronie!

Mocne giełdy, słaba lira

Tym razem parkiety giełdowe zakończyły dzień na plusie. Szczególnie cieszy wynik WIG20. Spośród walut najaktywniejszą był wczoraj funt brytyjski. Natomiast ceny ropy zakończyły dzień w pobliżu poziomów otwarcia.

Po poniedziałkowych spadkach powrócił optymizm na rynki akcyjne. Krajowy WIG20 powrócił ponad poziom 2000 pkt, kończąc dzień z wynikiem 1.1%. Tymczasem funt brytyjski zafundował wczoraj inwestorom solidną porcję emocji. Brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował, iż rozpoczęcie procedury Brexitu przez rząd Theresy May będzie wymagało zgody parlamentu. W reakcji na te doniesienie funt zaczął mocno tracić do innych walut, jednak na koniec dnia straty odrobiono, kończąc w okolicach poziomów sprzed ogłoszenia tej decyzji.

W dniu wczorajszym bank centralny Turcji podniósł poziom głównej stopy procentowej z 8% na 8.5%. W założeniu ma to ograniczyć spadki wartości liry, która ciągle znajduje się w głębokiej defensywie. Zmian w wysokości oprocentowania nie dokonał natomiast bank centralny Węgier. Dziś opublikowana zostanie wartość indeksu IFO w Niemczech oraz poziom bezrobocia w Polsce. W tym drugim przypadku oczekuje się niewielkiego wzrostu do poziomu 8.2% z obecnych 8.2%.

usdtry25012017r

Inwestorzy nic zdają się sobie nie robić z działań banku centralnego Turcji oraz pokrzykiwań prezydenta Erdogana. Dziś od rana dolar dalej się umacnia względem liry. Możliwy jest w najbliższych dniach atak na szczyty(3.93). Wskaźnik RSI daje sporo miejsca na ewentualne umocnienie. Poważne wsparcie mamy dopiero przy 3.55, więc ewentualne spadki nie zmienią wzrostowego charakteru rynku.

Sylwester Majewski

Comments are closed.