Witamy na naszej stronie!

To był tydzień amerykańskich rynków

Festiwal wzrostów na amerykańskich giełdach trwał cały ubiegły tydzień. Umocnieniu uległ pod koniec dolar amerykański oraz rynek ropy. Tymczasem ceny metali szlachetnych ponownie pod presją.

Wydarzeniem ubiegłego tygodnia dnia miało być i było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Bank pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie. Zaskoczeniem było natomiast ogłoszenie zmniejszenia rozmiarów miesięcznych zakupów obligacji. Od kwietnia 2017 skup zostanie ograniczony do kwoty 60 miliardów euro miesięcznie, z obecnych 80 miliardów. Rynki zareagowały na tę wiadomość wyprzedażą euro i wzrostami na rynku dolara.

Tymczasem zza oceanu napłynęły w czwartek dane z amerykańskiego rynku pracy. Ilość wniosków o zasiłki wyniosła w ostatnim tygodniu 258 000. W tym tygodniu kluczowe będzie posiedzenie Fed- ogłoszenie decyzji będzie miało miejsce w środę o 20:00 naszego czasu. Powszechnie oczekuje się podwyżki stóp procentowych, co powinno przełożyć się na umocnienie dolara. Dziś znaczących danych makro nie będzie.

gold12122016r

Wraz z umacnianiem się dolara od wielu tygodni obserwowaliśmy spadki wartości złota. Obecnie na wykresie tego metalu jesteśmy już tylko krok o miejsca, gdzie przecinają się dwie linie kanałów spadkowego i wzrostowego(okolice 1130). Tam też może dojść do odbicia. Wskaźnik RSI jest mocno wyprzedany i tylko czeka na możliwość korekty. Oporem pozostaje 1200 oraz 1235.

Sylwester Majewski

Comments are closed.