Witamy na naszej stronie!

Tydzień polityki monetarnej

W mieszanych nastrojach kończyły poniedziałkową sesję  poszczególne rynki. Umiarkowane wzrosty na dolarze oraz spore spadki na funcie. Kolejne wzrosty na rynku kapitałowym.

Amerykańskie indeksy giełdowe niesione były wczoraj oczekiwaniami na posiedzenie Fed. Powszechnie uważa się, iż Rezerwa Federalna może zasygnalizować dalsze działania w obszarze polityki monetarnej. Uczestnicy rynku chcieliby wiedzieć, kiedy i jak wysoko podniesione zostaną stopy procentowe. Posiedzenie Fed oraz decyzja będą miały miejsce już  w tę środę. To nie jedyne wydarzenie tego tygodnia, bowiem już w czwartek w nocy decyzję o wysokości stóp podejmie też Bank Japonii.

Skoro mowa o bankach centralnych to należy wspomnieć o wczorajszej wypowiedzi szefa Banku Anglii, Marka Carneya. Stwierdził on, iż wszelkie podwyżki stóp procentowych będą znikome oraz odbywać się będą powoli.  To wystarczyło aby osłabić funta o blisko 1%. Taka reakcja jest zrozumiała jeśli przypomnimy sobie, iż od kilku tygodni rynki grają pod zaostrzenie kursu i retoryki Banku Anglii. Dziś natomiast poznamy dane o produkcji przemysłowej z polskiego rynku.

Tymczasem rynek ropy próbuje powrócić do trendu wzrostowego. Na wykresie WTI doszło do pokonania linii spadkowej, po wcześniejszym(czerwiec) odbiciu się od wsparcia. Jeśli ta próba nie załamie się, droga do górnej linii kanału wzrostowego będzie stała otworem. Aktualnie jest to poziom 56$. Optymistyczny scenariusz upadnie, jeśli rynek zejdzie poniżej 48$. Wskaźnik RSI premiuje grających na zwyżkę.

Sylwester Majewski

Comments are closed.