Witamy na naszej stronie!

Mocny złoty

Wczorajszy dzień przyniósł nieznaczne umocnienie dolara amerykańskiego. Jeszcze wyraźniej zyskiwał na sile jen japoński. Na giełdach w USA niewielkie spadki – podobnie jak na rynku ropy.

Ceny tego surowca traciły na wczorajszym zamknięciu około 1.5%. Oprócz obaw o zapasy inwestorów martwiło też rosnące napięcie między USA a Iranem. Bardzo dobrze miał się wczoraj rynek metali szlachetnych. Złoto na koniec dnia zyskiwało 1.3%. Choć parkiety akcyjne w USA zakończyły dzień na minusie, rodzimy indeks WIG20 zbliżył się do bariery 2100 punktów. Za oceanem inwestorzy czekają na sezon wyników spółek oraz na pierwsze ruchy nowego prezydenta, mające ułatwić życie przedsiębiorcom.

Wtorek rozpoczynamy decyzją banku centralnego Australii(RBA) który zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Poznaliśmy też już dane o produkcji przemysłowej Niemiec – spadek większy niż oczekiwano. Niemcy są naszym największym partnerem handlowym i skoro o nich mowa warto wspomnieć o polityce. Dziś z wizytą w Polsce przebywa kanclerz Angela Merkel – spotka się z premierem i prezydentem Polski, a także prezesem partii rządzącej.

eurpln07022017r

Od grudnia złoty intensywnie umacnia się względem euro. W ostatnich dniach rynek EUR/PLN pokonał wsparcie na 4.30, a równocześnie też linię wzrostową. Przed euro teraz poziom 4.25 gdzie można szukać wsparcia. Wskaźnik RSI znajduje się w trendzie spadkowym i do wygenerowania pozytywnego sygnału bardzo mu daleko-mowa o pokonaniu widocznej linii spadkowej. Przewaga jest po stronie niedźwiedzi.

Sylwester Majewski

Comments are closed.